Мова жестів глухонімих




"Для успіху в житті вміння спілкуватись з людьми набагато важливіше за наявність таланту"
Джон Леббок,
британський енциклопедист, політик

Як Спілкуються Глухонімі Люди: Мова Жестів Життя людини, що має проблеми зі слухом, позбавлена ​​всіх тих благ, до яких нормально чує людина може долучитися з легкістю. Якщо в газетах і книгах дуже складні слова, а телепередачі без субтитрів, то для глухонімого людини сприйняття такої інформації представляється майже неможливим. Чимало проблем у глухих і в повсякденному житті: при відвідуванні магазинів, аптек, при поїздках в громадському транспорті. Навіть користування простим телефоном викликає серйозні труднощі. Поширеним для людей з ослабленим слухом є відчуття, що навколишні їх не розуміють через їх уповільненої сприйняття інформації, що надходить. Внаслідок чого інваліди по слуху досить замкнуті. А ізоляція від суспільства веде до ще більш значних проблем з боку психіки. 

Значення мови і мови для глухонімих

       Людині з порушеним слухом з самого раннього дитинства потрібно обов'язково спілкуватися з нормально чують людьми. Якщо дитину при спілкуванні з ровесниками без проблем слуху підтримувати і заохочувати, то він буде відчувати себе впевненіше. При цьому буде знижений рівень тривожності, підвищиться самооцінка, буде подолано бар'єр між суспільством нечуючих та людей без слухових порушень. У той же час люди з порушеним слухом повинні спілкуватися і з такими ж, як вони, знають мову жестів. Це лежить в основі розвитку дитини з проблемою слуху, а для пізно оглухлих це своєрідний елемент реабілітації, що дозволяє подолати комплекс неповноцінності. Людям з порушеним слухом доводиться часто зчитувати інформацію з губ говорить, а значить, їм важливіше, ніж іншим людям, вчитися концентрувати увагу на співрозмовникові, сильно напружуючи психічні сили для освоєння тих можливостей, з якими нормально чують люди справляються без особливих зусиль. 
        Мало хто стикався з проблемою спілкування з глухими людьми. Ще менше людей розуміють, на чому базується така мова. Однією з помилок вважається те, що мова жестів глухонімих була придумана тільки людьми , які чують, і що вона залежить від звичайної мови. Насправді це не так. Другою помилкою є те, що до жестових мов відносять дактилювання  літер, тобто зображення букв руками.  

Мова жестів    

      Жестова мова як така виникла раніше, ніж мова звукова — як би дивно це не звучало. Вважається, що перша комунікація відбувалася саме завдяки жестам, а набір звуків був доволі обмеженим.
      Мова жестів існує в трьох основних видах: звичайну мову жестів, яким глухонімі люди користуються, спілкуючись між собою в повсякденному житті; він відрізняється як від розмовної мови, так і від письмового, з синтаксичної і лінгвістичної сторін; мова картинок, який використовується одночасно з розмовною мовою; мова пальців, коли слова передаються по буквах за допомогою певних сполучень пальців. Глухим людям, які ще й не бачать, слова малюють на руці. З педагогічної точки зору вивчення мови жестів полягає не тільки в навчанні знакової мови, а й у впровадженні його в повсякденне життя. Цей процес вимагає серйозної підготовки фахівців, терпіння і відповідального підходу до справи. Необхідно пам'ятати, що людей з проблемами слуху потрібно навчити не просто спілкуватися в односторонньому порядку, а взаємодіяти з оточуючими. Томув Україні  створюють такі центри,  які спрямовують свою роботу на різнофункціональне обслуговування у сфері застосування жестової мови. Одним із таких є  Центр Українскої Жестової Мови (ЦУЖМ) – це європейський рівень інтеграційного спілкування, застосування, розвитку та популяризації жестової мови http://uslc.com.ua/.
        Зараз створені словникивідеоурокионлайн-курсита додатки для тих, хто хоче навчитися розмовляти жестовою мовою. Коли заглиблюєшся в цю тему, то розумієш дві речі: по-перше, люди з вадами слуху аж ніяк не безпорадні, а по-друге — важливо точно знати, що означають твої слова-жести. Тому bit.ua разом з Наталією Кравцовою створив зовсім маленьке, але корисне керівництво з користування простими фразами жестової мови, що можуть знадобитися у будь-який момент. Важливо розуміти: жестова мова — це не те ж саме, що мова жестів, яка супроводжує наше вербальне спілкування й додає емоційного забарвлення. Жестова мова — це особливий вид дослівного перекладу, де відсутні метафори й образи — це мова сенсів і конкретики. Тому важливо знати, як правильно сказати ту чи іншу фразу, навіть якщо вона здається інтуїтивно зрозумілою (наприклад, «Привіт»). І ще один момент — артикуляція. Багато нечуючих вміють читати по губах, тому проговорюйте все голосом, але виразно, й обличчя при цьому повинно бути відкритим.
Привіт
Здається, немає нічого простішого, ніж привітання, але й тут є свої нюанси — доброзичлива посмішка (люди з вадами слуху тонко вловлюють настрій за мімікою), характерні рухи руками: 


Мене звати… 
Достатньою вивчити своє ім’я українською жестовою мовою — і «проговорити» кожну літеру.

Радий вас бачити.
Ця фраза банальна, але приємна. Ми ж кажемо це друзям, коли зустрічаємося з ними? То чому не навчитися говорити це жестовою мовою?


Маєте гарний вигляд
Компліменти люблять усі — і з цим не посперечаєшся.

Можна ваш Facebook? 
Що б там не було, а якщо ви не володієте досконало жестовою мовою, текстова комунікація буде простішою. Та й для роботи і постійного зв’язку Facebook підійде завжди.


Чи потрібна моя допомога?
Ми вже говорили про те, що не треба нав’язувати свою допомогу. Але поцікавитися, чи все ОК і чи не треба ваша участь, ні для кого не буде зайвим — незалежно від того, якою мовою це буде сказано.

Вам допомогти із замовленням? 
Термінали самообслуговування трапляються в Україні нечасто, а деякі працівники сфери послуг відбивають бажання контактувати навіть у тих, хто досягнув урбаністичного дзену, проте іноді це неминуче, і допомога із замовленнями потрібна всім.



Вам допомогти з покупками?
Ця фраза — радше жест ввічливості та дружнього ставлення. Купувати щось зовсім не складно, проте допомога з вибором продуктів чи речей і спільна шопінг-терапія інколи бувають незайвими.


Дякую
Вміння бути вдячним — це круто будь-якою мовою. Тому наступного разу подякуйте, наприклад, нечуючому касирові з «Ашану» жестовою — це не так часто роблять, щоб знехтувати цією можливістю.


Будь ласка
І ми знову про ввічливість. Це дуже просто, але з таких деталей і складається наша взаємодія.


Обережно!
Від ожеледиці і до трамвая, який не помітили, — це просте слово, сказане вчасно, може як мінімум допомогти уникнути неприємностей, як максимум — врятувати життя.


Ви не виходите?
Не обов’язково просто тикати пальцем людину, що стоїть попереду, кричати на неї або просто мовчки пхатися до дверей (підставити сюди назву будь-якого громадського транспорту). Це неприємно завжди. Тому якщо ви розумієте, що перед вами нечуюча людина, останнє, що допустимо в такій ситуації — мовчки відштовхнути. Якщо кількість людей на метр квадратний дозволяє — запитайте жестовою мовою.


Ні
Найпростіша фраза з нашого переліку — усім зрозуміло, як відмовляти, але переконайтеся, що точно робите це правильно.


Так
І це теж нескладно.


Я люблю тебе
Короткий словник будь-якої мови не обходиться без цієї фрази. І перед тим як звинувачувати нас у попсовості, згадайте, що всім нам так важливо це час від часу чути — і скажіть, коли буде така можливість.


До побачення
Теж дуже просто, але ми нагадуємо.


Я не розмовляю жестовою мовою
Якщо наш урок і посилання в статті дали вражаючий ефект, але ви все одно не впевнені у своїх силах — відразу про це скажіть.




  • "Будинок"
    руки, підняті до рівня підборіддя і зігнуті в ліктях, сполучені між собою мочками пальців, означають слово «будинок»; 
     «Здрастуйте»
    кругові обертання одночасно двома кистями рук в області стегон означають «здрастуйте»;
     «До побачення»
     згин пальців однієї руки, піднятій до рівня грудей і зігнутою у лікті, означає «до побачення»; 
    "Дякую"
    складена в кулак права рука, яка доторкається до чола, означає «дякую»; 
     "Світ"
    рукостискання на рівні грудей означає «світ»;
     "Вибачте"
     плавні рухи двома паралельними долонями, що дивляться один на одного зліва направо, слід розуміти як вибачення; 
     «Любов»

    дотик трьома пальцями руки до краю губ і відведення руки в сторону означає «любов».   

  • Показаних нами фраз дуже мало. Але не так важлива їхня кількість, як той факт, що це окрема мова, яку треба було б знати хоча б на базовому рівні. Ми намагаємося розмовляти англійською правильно, а не вигадуючи на ходу слова, правда ж? То чому б не говорити жестовою мовою так само правильно, а не безладно махати руками? Це нескладно — варто тільки трішки постаратися.
         Дактилологія показує слова по одній букві, а жестові знаки показують їх цілком. У словниках для глухих таких слів-жестів більше 2000. Деякі з них досить швидко запам'ятовуються і легко зображуються.

             Мова жестів глухонімих – це самостійна мова, що виникла природним шляхом, або створена штучно. Складається вона  із комбінації жестів, які виробляються руками і доповнюються мімікою, положенням тіла, рухом губ. Застосовують його найчастіше з метою комунікації серед глухих або слабочуючі людей.
    Більшість з нас схильні вважати, що мова жестів глухонімих виникла  насправді серед людей зі слухом. Вони застосовували жестикуляцію для беззвучного спілкування. Як би там не  було, користуються ним люди з вадами мови та слуху.
             Завданням педагогів є  навчити дітей письмовій формі рідної мови. Для пояснень можна   взяти за основу жести, використовувані серед глухонімих. 
            
          Як виникли жестові мови?
    Мова жестів глухонімих у кожній країні свій. Це пов'язано з тим, що жести, взяті за основу, могли по-різному інтерпретуватися в різних державах.  При цьому довгий час її структура та історія ніким не вивчалися. Тільки в другій половині минулого століття з'явилися вчені, які довели, що мова для глухих є повноцінної лінгвістичної системою. І у неї є свої морфологічні та синтаксичні ознаки. Жестова мова використовувалася монахами під час особливо суворих постів, під час ритуалів, обрядів, але звична нам звукова витіснила її. Друге дихання жестова мова отримала приблизно 200 років тому — у XVIII ст. абат де л’Епє починає працювати з нечуючими і стає одним із перших сурдопедагогів. Може здатися, що жестова мова універсальна, але це не так — насправді вона прив’язана до території і дуже часто будується на основі звукової мови певної країни. Наприклад, англійська й українська — дві різні жестові мови (як і звукові). Дата народження української жестової мови — 1805 рік, саме тоді вона була описана вперше. В Україні розмовляють і українською, і російською жестовими мовами — вони відрізняються дактилями. Проблема розуміння серед глухих у всьому світі постала дуже гостро тільки в минулому столітті. В 1951 році, після виникнення Всесвітньої федерації глухих, було прийнято рішення створити універсальну німу мову, жести якої будуть зрозумілі учасникам всіх країн. Робота над цим питанням отримала свої плоди лише у 1973 році у вигляді першого словника спрощеного жестової мови. Через два роки була прийнята міжнародна жестова  мова. Для її створення використовувалися мови Англії, Америки, Італії.








    Жестами можна показувати не тільки слова, але й окремі букви. Це не зовсім мова жестів глухонімих. Слова складаються з окремих жестів-букв, що ускладнює спілкування, роблячи його більш довгим. З допомогою дактильной абетки, саме так називається такий метод, позначаються загальні імена, наукові терміни, прийменники тощо. Такий алфавіт має свої відмінності в різних жестових мов. Вивчити його досить просто, оскільки він складається, як вже було сказано, з 33 дактильних знаків. Кожен з них відповідає зображенню відповідної літери. Для розуміння української  мови слід вивчати відповідну дактильную абетку.

















    Як навчитися розмовляти мовою глухонімих.
    За словами фахівців, єдиної теоретичної та методологічної бази для вивчення мови
     глухонімих поки не існує. Тим не менш, навчитися мови жестів можна: 
    або на спеціальних курсах, або самостійно. Перший варіант доступний небагатьом,
     оскільки таких закладів, де всіх бажаючих навчають розмовляти мовою глухонімих, 
    дуже небагато. Що стосується другого шляху, то тут все буде залежати тільки 
    від сили вашого бажання та завзяття.

    Як відомо, вивчення мови завжди починається з теорії. Тому на перших етапах вивчення мови глухонімих вам потрібно буде визначити вчителя . З їх допомогою ви зможете вивчити необхідні теоретичні основи, які потрібні для володіння мовою на базовому, тобто початковому рівні. У мові глухонімих основами є алфавіт і власне слова.

    Як самостійно навчитися розмовляти мовою глухонімих?
    Якщо ви хочете навчитися розмовляти мовою жестів, вам потрібно володіти мінімальним словниковим запасом. Мовою глухонімих майже будь-яке слово можна виразити конкретним жестом. Вивчіть найпоширеніші слова, якими люди користуються в повсякденному житті, а також навчитеся вимовляти прості фрази.
    Для цієї мети відмінно підійдуть спеціальні онлайн-словники: диктор показує жест, відповідний слову, і правильну артикуляцію. Подібні словники можна знайти на сайтах, присвячених вивченню мови жестів. Але можна користуватися і словниками книжкового формату. Правда, там ви будете бачити жести тільки на картинках, а це не настільки наочний спосіб вивчення слів.

    Щоб розмовляти мовою глухонімих, потрібно також вивчити дактильную абетку. Вона складається з 33 жестів, кожен з яких відповідає певній букві алфавіту. У розмові дактильной азбукою користуються не часто, але знати її все одно треба: літерні жести застосовують при вимові нових слів, для яких ще немає спеціальних жестів, а також для власних назв (імена, прізвища, назви населених пунктів тощо).


    Як тільки ви освоїте теоретичну частину, тобто вивчите алфавіт глухонімих і будете володіти базовим словниковим запасом, вам потрібно буде знайти спосіб спілкування з носіями мови, за допомогою якого ви будете тренувати свої розмовні навички.

    Де можна практикувати мову жестів?
    Важливо розуміти, що навчитися розмовляти мовою глухонімих без практики - завдання нездійсненне. Тільки в процесі реального спілкування можна опанувати розмовними навичками на такому рівні, щоб добре розуміти мову жестів і вміти на ньому пояснюватися.
    Отже, де ж можна розмовляти з носіями мови глухонімих? В першу чергу це всілякі онлайн-ресурси: соціальні мережі, тематичні форуми і спеціалізовані сайти, аудиторією яких є слабочуючі або глухі люди. Сучасні засоби зв`язку дозволять вам повноцінно спілкуватися з носіями мови, не виходячи з дому.
    Можна піти й більш складним, але разом з тим і більш ефективним шляхом.  Звичайно, стати повноправним членом такої організації, хто чує людині не вдасться. Але це можливо, якщо ви вчите мову глухонімих не заради задоволення, а щоб спілкуватися нею з кимось із близьких людей. 

    На допомогу відеосюжети щодо вивчення жестової мови.


    Немає коментарів:

    Дописати коментар